FAYDALI BİLGİLER

Ana Sayfa / Faydalı Bilgiler

TAVŞANLAR

Tavşanları bir çok kişi eğlence amaçlı niyet çektirmek için kullanır. Bu da evcil olarak beslendiğinin en etkili kanıtıdır. Tavşanlar doğurarak çoğalan memelilerdendir. Tavşangiller familyasında 50 çeşit tavşan türü bulunur ve bunlar değişik boyutlardadır. Kulakları ve arka bacaklı olan tavşanlar, zıplayarak hareket ederler.

Tavşanlar geceleri hareket halindedir ve kazma ve kemirme işlemleri yaparlar. Gündüzleri ise uyumayı tercih ederler. Bu yüzden geceleri salmamanız uygun olur. Çünkü kabloları kemirebilirler.

Tavşan Beslenmesi

Tavşanlar otçul canlılardır ve yeşilliklerle beslenirler. Havucu fazla vermemek gerekmektedir. Lahana, marul, brüksel lahanası gibi yiyeceklerle beslenirler. Tavşan beslenmesi oldukça kolaydır ve tavşanlar genelde özel kafeslerinde bakılırlar.

Evde kemirebilecekleri eşyaların olmaması önemlidir. Aksi halde bu şekilde zarar verebilirler.

Tavşan Üremesi

Tavşanlar ilk kez Ortaçağ’da evcilleşmişlerdir. Gözleri açık olarak uyurlar ve 4 aydan sonra olgunlaşmaya başlarlar. Evde beslenecek olan tavşanlar mutlaka evcilleştirilmelidir. Aksi halde agresif davranışlar sergileyebilirsiniz.

Tavşanların gebelik süresi 28 ve 50 gün arasında değişmektedir. Tavşanlar memeli hayvan olduğu için süt üretirler ve 4 – 5 hafta kadar süt ile yavrularını beslerler ve tavşan sütünün yağ oranı oldukça yüksektir.

MUHABBET KUŞLARI

Muhabbet kuşları en çok beslenen evcil hayvan türlerindendir. Bir çok farklı çeşidi vardır. Bebek olanların kafaları çizgili gözleri koyudur. 1 yaşını geçenlerin ise göz irisinde beyaz halka ve alında beyaz açıklık görülür.

Erkek muhabbet kuşunun gagası mavidir. Dişilerinki ise kahverengidir. Dişilerin yavruyken ten rengi olan gagaları, büyüdükçe kahverengi olur. Muhabbet kuşunun beslendiği odalarda sigara içilmemelidir. Çünkü sigara dumanı kuşların ölümüne neden olabilir. Tek başına olan kuşlar bakıcılarına çok bağlanırlar ve sürekli ilgi isterler. Bu yüzden ya iki erkek alınmalı ya da çift olarak alınmalıdır.

Muhabbet Kuşu Bakımı

Muhabbet kuşlarının yemleri ve sular her gün düzenli olarak kontrol edilmeli ve yenilenmelidir.

Muhabbet kuşlarının bakımı zor değildir. Ama düzenli olarak temizlenmesi, hava aldırılması oldukça önemlidir. Gaga taşı kullanımı oldukça önemlidir. Çünkü uzayan gagalar yemek yenmesine engel olur.

Muhabbet Kuşu Beslenmesi

Muhabbet kuşunun beslenmesi için yüksek kaliteli tohumlar ve yemler kullanılmalı ayrıca yeşillik ve havuç da verilmelidir. Muhabbet kuşları beslenme konusunda insanlar gibi damak tadına sahiptirler.

Bazıları tatlı sever. Ama çok fazla tatlı verilmemelidir. Kıvırcık ve karalahana ishal yapacağından verilmemelidir. Bisküvi yiyen muhabbet kuşları vardır. Abartmamak koşulu ile verilebilir.

Muhabbet Kuşlarının Üremesi

Muhabbet kuşları çift olarak alındıklarında dişiler 9 aylık olduklarında tam erişkinliğe ulaşırlar. Çiftleşmeden bir hafta sonra dişi kuş aralıklarla yumurtalamaya başlar. Dişi kuş kuluçkaya yatar ve sadece tuvalet için yuvadan ayrılır. Bu sırada beslenmesi erkek muhabbet kuşu tarafından yapılır.

Yumurtalar birer gün arayla çıkar ve pembe renkli ve tüysüz doğan kuşların gözleri de kapalı olur. Kuluçka süreleri 14 gündür ve tüylerin çıkması muhabbet kuşlarının yumurtadan çıkması sonrası yedinci günde belirmeye başlar ve 17 günlük olduklarında tüm tüyler çıkmış olur.

Yumurtlayan Muhabbet Kuşunun Hoşlanmadığı İnsan Davranışları

Eğer kuşlarınız yumurtladıysa, sürekli kafesin içine bakıp rahatsız etmemeniz gerekmektedir. Aksi halde yumurtasını kırıp atabilir. Yumurtaları elinize almamanız, kafesin yerini değiştirmemeniz ve rahatsız etmemeniz oldukça önemlidir. Bu durumlarda sinirlenip, küsen ve yumurtalarını benimsemeyen bir çok kuş vardır.

BALIKLARDA HASTALIK BELİRTİLERİ VE TEDAVİLERİ

BELİRTİLER: Dışa fırlamış gözler

NEDENLERİ: Bakteriyal enfeksiyon genellikle suyun pis olmasından ileri gelir.

TEDAVİSİ: Derhal su değiştirilir. 1 tablet Oxazole, 100 lt. suya atılır. 4 gün Sonra suyun %50'si değiştirlir.İki gün hiçbir değişiklik olmazsa ise yarım dozajı tekrar edersiniz.

BELİRTİLER: Deride oluşan lekeler.

NEDENLERİ: Costia ya da Ichthyodo

TEDAVİSİ: 1 tablet Cortim Oxazole, 100 lt. suya atılır. 1 gün Sonra suyun %50'si değiştirlir.İki gün sonra da kalan %50'si değiştirilir.

BELİRTİLER: Saldırganlık, zor solunum, akvaryumun içinde sinirli dolaşma.

NEDENLERİ: Solungaç kutları.

TEDAVİSİ: Masoten'de çok kısa (zehirli) bir banyo. 10 mg., 100 lt. suya atılır (10-30 dakika) (Masoten'de uzun bir banyo için, 50 mg. 100 lt. suya ). Dört gün süreyle banyo. Dördüncü günden sonra su değişimi ve charcoal filtrasyonu. Aynı olayı 1 hafta sonra tekrar ediniz.

BELİRTİLER: Yemek yememe ve jel şeklinde dışkı.

NEDENLERİ: Kurtlar ve intestinal hastalık.

TEDAVİSİ: Zehirli Masoten'de uzun bir banyo. Günlük suyun 1/4'ünü değiştirir ve üzerine 1/4 doz Masoten ekle. 4 gün sonra suyun bir kısmını değiştir ve charcoal filtrasyonu .

BELİRTİLER: Pis, beyaz uzun dışkı.

NEDENLERİ: Nematodelar tapaworms fish leaches.

TEDAVİSİ: 100 mg. Praziquantel (a) ya da 500 mg. yomesan (a) 100 ml. suda çözülür.İçerisine canlı sivrisinek larvası atılır. Larva ölmeden balığa verilir. Aynı dozajı 25 gr. flaks ve az miktarda yağ ile karştırınız. 5 gün için 15 yem tableti ya da şırıngayla verebilirsiniz. Discus'un büyüklüğüne göre dozajı 5 şırıngaya bölüp, her gün 5 ml. verebilirsiniz.

BELİRTİLER: Yem yememek, koyu bir renk almak, anormal hareketler, jel gibi dışkı.(Hole in the head hastalığında, gözlerin üzerinden bir sıvı süzülür. Sert kısmında delikler oluşur)

NEDENLERİ: Flagellates Örn. Hexamita Octemitus Spironucleus

TEDAVİSİ: Flagyl (A) da uzun bir banyo. 50 lt. suya 1 tablet metronodazol ya da eczaneden sağlayacağınız metronidazol. Dört gün sonra suyun %50'si değiştirilir. Ve aynı tedavi uygulanır. Yem tabletleri ya da şırıngayla verilebilir. Ya da tetra medica hexex ile tedavi edilebilir.

BELİRTİLER: Deri hastalığı, akvaryum dekoruna saldırma.

NEDENLERİ: Bakteri deri hastalığı.

TEDAVİSİ: 150 mg. Cpyorampenicol (A) ile 10-30 dakika arası kısa bir banyo ya da 1.gr. (ACRIFLAVINE-TRYPAFLAVIN olarak satılır 2-3 gün için) 100 lt. suya konulur. Daha sonra kısmi su değişimi ve Charcoal filtrasyonu.

KÖPEKLERİN BESLENMESİ

Yavru bir köpek 6 aylık olana kadar günde bir kaç kez beslenmelidir. 6 aylık olduktan sonra sabah ve akşam olmak üzere iki öğün yemesi yeterli olacaktır. Ve küçük ırklarda 12 aylık olduktan sonra büyük ırklarda da 15 aylık olduktan sonra tek öğüne geçiş yapılabilir.

Özellikle iri ırklar ve dev ırklar yemek sonrası kesinlikle dinlenmelidir. Yemek sonrası oynanan oyunlar, çok hareketli egzersizler, atlayıp zıplamalar hayati tehlikesi olan mide torsiyonuna neden olabilir. Bu nedenle yemek sonrası istirahat en uygunudur.

Köpeğin maması bayat olmamalı, çok sıcak ya da çok soğuk olmamalıdır.
Köpeğinize kesinlikle tavuk, tavşan, pirzola gibi sivri, küçük kemikler vermeyin. Bu tür kemikler kolayca kırılır ve köpeğinizin gırtlağına, mide ve bağırsaklarına saplanıp tehlikeli hastalıklara ve ölüme yol açabilir.
Köpeğinize şekerli gıdalar ve çikolata yedirmemelisiniz. Bu tür gıdalar pek çok rahatsızlığın (Diyabet=Şeker Hst.) gelişmesine neden olabilir. Ayrıca çikolata içerdiği maddeler nedeniyle köpekler için toksiktir.
Katı gıdalar köpeğin midesinde 9 saat kaldığı için erişkin köpeklere günde bir kez, en çok iki kez yiyecek vermek gerekir.

Mamanın yanında her zaman taze ve temiz su bulundurmalısınız.
Konserve mama kullanmayı tercih ediyorsanız; aldığınız mamanın üretim ve son tüketim tarihlerine bakmalı, mamayı açtıktan sonra en kısa sürede tüketmelisiniz, Çünkü çok kısa sürede bozulacaktır.
Kuru mama kullanmayı tercih ediyorsanız; aldığınız mamanın üretim ve son tüketim tarihlerine bakmalı, açtıktan sonra hava almasını önleyecek şekilde muhafaza etmeli ve güneşte, sıcakta bırakmamalısınız.
Köpeğinizin kilosunu ve yaşını baz alarak günlük önerilen gramajlarda kullanmaya dikkat ediniz. Günlük beslenme miktarlarını öğünlere bölerek uygulamalısınız.

Kuru mama kullanmanız ağız ve diş sağlığı açısından çok faydalı olacaktır. Kuru mama diş taşlarının oluşumunu engelleyerek diş ve dişeti sağlığını korumaktadır. Ev yemeği ile ya da yumuşak gıdalarla köpeğinizi besliyorsanız eğer kısa zamanda ağız kokusu, diş renginde koyulaşma, tartar(diş taşı), diş çürüğü, diş kaybı ve diş eti yangısı gibi problemlerle karşılaşmanız olasıdır. Ağızda oluşan enfeksiyonlar böbrekler ve kalp kapakçıkları için de risk teşkil etmektedir. Bu nedenle ağız ve diş sağlığına önem vermeli ve kuru mama tercih etmelisiniz.
Dışarıdan beslenmeleri durumunda köpek yavruları 3. haftadan itibaren sütlerini kendi başlarına içmeye başlayabilirler.

Peynir ve süt köpeklerin sevdiği besinlerdendir. Bu besinlerde kemiğin iyi şekillenmesi için gerekli kalsiyumu taşır. Ayrıca yoğurt da aynı amaçla yedirilebilir. Ancak lactoz intoleransı söz konusuysa süt ile beslenen köpeklerse ishal gelişecek ve var olan sindirim sistemi hastalıklarında artış gözlenecektir. Bu nedenle süt içirmek yarardan çok zarar getirecektir. Basit bir ishal durumu hayatı tehdit eder hale gelebilir dikkatli olmak gerekir.
Köpeklerinizi yemek artıkları ile beslememelisiniz. Onların sağlıklı yaşamaları dengeli beslenmelerine bağlıdır. Bunun için veteriner hekiminizin önerilerini dikkate almalı ve köpeğinize en uygun gıdayı vermelisiniz.
Köpeğinizin seveceği ve onun yaş, ırk ve sağlık durumuna uygun tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir mama ile beslenmesi en doğru seçim olacaktır.
Köpeğinizin yaşına, kilosuna, boyutuna, yaşam tarzı ve becerilerine ve özel ihtiyaçlarına göre bilimsel olarak hazırlanmış, besin içeriği ve enerji arasındaki ideal dengeyi koruyarak köpeğinizin gereksinim duyduğu tüm gerekli besin maddelerini içeren profesyonel mamalarla beslenen köpekleriniz çok daha sağlıklı olacaklardır.
Bir köpeğin gelişim süreci boyunca, hayatının değişik dönemlerinde ihtiyaçları da değişik olacaktır. Yavru bir köpek için doğru olan yaşlı bir köpek için doğru olamayacaktır. Bu nedenle büyüme ve sağlıklı yaşam için köpeğinizin hayatının her dönemine uygun özel olarak formüle edilmiş doğru profesyonel mamalarla beslenmeleri gerekmektedir.
Yaşam şekli ve yaşa bağımlı olarak bazı köpeklerin özel gereksinimleri vardır. Alerji, Deri ve tüy duyarlılıkları, cilt rahatsızlıkları, idrar yolu problemleri, idrar kesesi ve böbrek taşları, sindirim problemleri, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, kalp hastalıkları, ağız ve diş hastalıkları, obezite ve birçok değişen durumda reçete diyetler tercih edilmelidir.
Köpeğinize ekstradan muz, armut, portakal, elma, karpuz, salatalık, havuç gibi meyve ve sebzelerden verebilirsiniz. Ancak muz verirken kalp problemi olup olmadığını bilmeniz, kavun karpuz verirken diyabetik olup olmadığını bilmeniz önemlidir. Köpekler insanların yediği her şeyi yiyebilir düşüncesi çok da doğru değildir.

EVCİL HAYVANLA SEYAHAT

Yola çıkmadan önce şu soruyu kendinize sorun; kedim ya da köpeğim rahat ve mutlu olacak mı? Bazı hayvanlar evde kalmayı tercih eder. Bu hayvanların seyahat sırasındaki rahatsızlıkları ve bulantıları herkesin seyahatini mahvedebilir. Böyle bir durumda onu bir arkadaşınıza veya yakınınıza bırakmanız ya da ona bir bakıcı tutmanız akıllıca olacaktır. Eğer bu mümkün değilse, onu temiz, iyi çalışan bir çiftlik veya pansiyona bırakmayı düşünebilirsiniz.

Planlama
Eğer evcil hayvanınızı yanınıza almaya karar verdiyseniz, onun yolculuk hazırlığına kendinizinki kadar önem vermeniz gerekir. Seyahatinizi hangi taşıma aracıyla yapacaksanız, uçak, otobüs, tren veya gemi olsun, evcil hayvan kabul ettiklerinden emin olun. Ne tür rezervasyonların yapılması gerektiğini ve seyahat edebilmesi için ne gibi ayarlamaların yapılması gerektiğini öğrenin. Eğer otelde, pansiyonda veya kampta kalacaksanız hayvanların kalmasının yasak olmadığından veya onlar için yakınlarda kalabilecekleri bir evcil hayvan pansiyonu, özel kennel gibi yerlerin olduğundan emin olun. Eğer arkadaşlarınızla veya bir aile ile olacaksanız küçük dostunuzun da davetli olduğundan emin olun.
Evcil hayvanınızı koyacağınız kafesin uygun ölçülerde olduğunu emin olun. Çok büyük ve çok küçük kafesler uygun kafesler değildirler. Aşağıdaki şema ideal kafes ölçüleri için size fikir verecektir. Kafesin arka ve yan yüzlerinde içinin yeterli derecede havalanmasını sağlayacak uygun büyüklükte delikler olmalı, ön yüzünde ise uygun büyüklükte gözenekleri olan tel bir kapı olmalıdır.

Uçakla Seyahat
Uçmak istediğiniz hava yolu ile temasa geçin. Hepsinin kendisine göre değişik kuralları ve uygulamaları vardır. Evcil hayvanınız için rezervasyon yaptırmanız gereklidir. Havayolu şirketinize kafesle ve taşıma çantasıyla ilgili kurallarını sorun. Direkt bir uçuş ayarlamaya çalışın veya en az aktarmalı olanını tercih edin. Eğer kafes veya taşıma çantanız önünüzdeki koltuğun altındaki boşluğa sığabilirse havayolu şirketiniz evcil hayvanınızın sizinle kabinde seyahat etmesine izin verebilir. Eğer kargo bölümünde seyahat etmek zorundaysa havaalanına erken gidin. Onu taşıma çantasına siz koyun, ve iner inmez hemen onu yanınıza alın. Evcil hayvanınızın taşındığı kargo bölümünün uygun hava koşullarına sahip olduğundan emin olun. Ortamın iyi kontrol edilmediği durumlarda, uçaklarda kargo bölümleri çok sıcak veya çok soğuk olabilir.

Arabayla Seyahat
Eğer evcil hayvanınız arabada yolculuk yapmaya alışık değilse seyahatten önce onunla birkaç küçük tur atın. Kediniz büyük ihtimalle bir taşıma kabında daha rahat edecektir. Hayvanların araba hareket halindeyken başlarını pencereden dışarı çıkarmalarına asla izin verilmemelidir. Toz partikülleri bir incinmeye veya enfeksiyona neden olabilir, ve akciğerlere çekilen soğuk hava hastalıklara önderlik edebilir. Eğer uzun bir yolculuk yapacaksanız her iki saatte bir atıştırma, egzersiz ve dinlenme molaları verin. Ana yemek öğününü günün sonunda verin. En uygun olanı kuru mamadır ama eğer küçük dostunuzun konserve mama gereksinimi varsa ve buzdolabınız yoksa artan kısmını tekrar kullanmayın. Kedinizi ya da köpeğinizi park etmiş arabanın içinde uzun süre bırakmanız tavsiye edilmez. Eğer arabanın içinde bırakmak zorundaysanız, bütün kapıları kilitleyin ve pencereleri içerideki hava sirkülasyonuna izin verecek kadar açık bırakın, yalnız bu açıklığın dışarı atlamasına veya başını sıkıştırmasına izin vermeyecek büyüklükte olmasına dikkat edin. Sıcak günlerde park etmiş bir arabanın içindeki sıcaklığın sadece dakikalar içinde tehlikeli boyutlara yükselebileceğini ve evcil hayvanınızın sıcak çarpması nedeniyle ölebileceğini her zaman hatırlayın.

Otobüs, Tren veya Gemiyle Seyahat
Otobüs firmalarının hepsi evcil hayvanınız ile seyahat etmenize izin vermeyebilir, telefon ederek konu hakkında bilgi isteyin. Tren vagonların içinde hayvanlara müsaade etmeyebilir ancak kafes içinde kabul edebilirler. Bazı gezinti gemileri evcil hayvanları kabul etmektedir. Seyahat acentenizden bilgi isteyin.

Bütün Seyahatlerde
Evcil hayvanınızın her zaman boynunda duracak, tüm kimlik bilgilerinin (tanımlayıcı özelliklerinin) bulunduğu bir tasması olmalıdır. Ayrıca, mikroçip kimlik sistemi küçük dostunuz kaybolduğunda geri dönebilmesi için gerekli olan kalıcı bir kimliklendirme sistemidir. Onun en sevdiği yiyeceği, oyuncağı, mama kabını, bir termos suyu ve tasmasını yanınıza alın. Uzun bir yolculuktan önce evcil hayvanınızı veteriner hekiminize muayene ettirmeniz ve aşılarının eksiksiz olması faydalı olacaktır. Eğer evcil hayvanınız bir kafeste veya taşıma kabında seyahat edecekse, kafesin sağlamlığından, ayağa kalkabileceği ve içinde dönebileceği kadar geniş olduğundan, mama ve su için yer olduğundan, iyi bir hava sirkülasyonu olduğundan, su geçirmez bir tabanı olduğundan ve güvenli bir şekilde kapandığından emin olun. Küçük dostunuz ile yurt dışına çıkıyorsanız en az 4 ay önce gideceğiniz yerin konsolosluğu veya büyükelçiliği ile temas kurup veya seyahat acentenizle konuşup sağlık ve aşılama kuralları ile ilgili en detaylı bilgiyi isteyin.