CERRAHİ SERVİSLERİMİZ

Ana Sayfa / Servisler

ORTOPEDİK CERRAHİ

Humerus Kırıkları / Femur Kırıkları / Tarsal ve Çarpal Kırıklar / Çene Kemiği Kırıkları

Ortopedik ameliyatların yapıldığı ameliyathanemizde son teknoloji gaz anestezi cihazı kullanılarak operasyonlar gerçekleştirilmektedir. Burada kullanılan anestezik madde de isoflurandır. İsofluran anestezisinin özelliği; kullanılan en güvenli anestezik maddelerden birisi olmasıdır. Özellikle ortopedik ameliyatların uzun sürmesi gaz anestezisi kullanmayı zorunlu hale getirmektedir. Katı anestezikler ile yapılan operasyonlarda hayvan ameliyat daha bitmeden ayılmakta ve acıyı hissetmektedir. İlave olarak verilecek katı anestezikler de operasyon süresinin tam olarak kestirilememesinden dolayı istenen süre ve kalitede sedasyonu sağlamakta yetersiz kalmaktadır. Fakat gaz anestezisinde; istediğimiz süre hastayı anestezide tutmak mümkün olduğu için, hem süre açısından hem de anestezinin kalitesi açısından son derece rahat bir operasyon olmaktadır. Polikliniğimizde uzman veteriner hekim olarak görev yapmakta olan Mehmet Çetinaslan'ın uzmanlığını anestezi üzerine yapmış olması da bizim için çok büyük bir avantajdır. Özellikle Ege bölgesinde anestezi üzerine uzmanlık yapmış başka bir veteriner hekim yok dersem farkımız kolayca anlaşılacaktır.

Anestezi sırasında yoğun bakım monitörümüz ile ameliyata alınmış olan hastamız sürekli olarak solunum sayısı, kalp atımları, vücut ısısı, kan basıncı (tansiyonu), oksijen suturasyonu (uç dokulardaki kanlanma) bakımından kontrolümüz altındadır.

Ameliyata alınacak olan tüm hastaların kan sayımları yapılmakta herhangi bir kan hastalığının olup olmadığı araştırıldıktan sonra ameliyata alınmaktadırlar.

Polikliniğimizde her türlü extremite (kol ve bacak) kemiklerinin kırıkları ve çıkıkları, çene kemiklerinin kırıkları ve çıkıkları opere edilmektedir.

YUMUŞAK DOKU CERRAHİSİ

OVARIOHYSTERECTOMİ (Dişi Kısırlaştırma)
CASTRATION (Erkek Kısırlaştırma)
HERNIA (Fıtık)
TUMOR (Kanser)
INTESTINAL ANASTOMOSE (Barsak Anastomozu)
INTESTINAL YABANCI CİSİMLERİ UZAKLAŞTIRMA
İDRAR KESESİ TAŞLARI
İDRAR KESESİ RUPTURU (İdrar Kesesi Yırtılması)

DİŞ CERRAHİSİ

GENEL BİLGİ
Hem kedilerde hem de köpeklerde 5-6 aylık yaşa gelince ağızdaki süt dişleri diye adlandırılan dişler alttan gelen kalıcı dişlerin ittirmesiyle dökülmeye başlarlar. Bu olay yavrunun anne sütü alma süresine, diyetindeki kalsiyum, fosfor ve flor oranına göre değişimler gösterebilmektedir. Kalıcı dişlerin çekilmesi sonucu ya da herhangi bir hastalığa bağlı olarak dökülmesi sonucu onun yerine yeni diş çıkmaz. Onun için dişlerinin sağlam ve sağlıklı olması tüm yaşamı boyunca çok önemlidir.

ULTRASONİK DİŞ TEMİZLİĞİ
Ağız ve diş sağlığı hem kediler hem de köpekler için çok önemlidir. Özellikle yumuşak gıdalarla besleme sonucunda dişlerin aralarında kalan gıda kırıntıları zamanla plaklar oluştururlar. Bu plaklar arasındaki gıda kırıntıları mikroorganizmalar için iyi bir besi yeri oluştururlar. Bir süre sonra ağızda koku hissedilmeye başlar. Bu bakteri ürediğini gösteren bir belirtidir. Diş çürükleri oluşmaya başlar. Diş çekimine kadar varabilecek sonuçlarDoğururlar. Diş çürükleri başta kalp olmak üzere tüm hayati organlar için tehlike arz etmektedir.
Plak oluşumu ve buna bağlı olarak diş çürükleri oluşmasını engellemek için petlerimizi yumuşak gıda ile beslememeliyiz. Kuru mamalar hem petinizin dengeli beslenmesine yardımcı olur, hem de diş plağı ve diş çürüklerini engellemede yardımcı olurlar. Veteriner hekiminizin önereceği iyi kalite bir kuru mama petinizin ağız sağlığı için çok önemlidir.
Eğer petinizde ağız kokusu varsa veterinerinize mutlaka gösterin ve gerekli önlemleri alın. Vakit geçirmeden yapılacak olan tartar temizliği petinizin başta dişleri olmak üzere pek çok organını hastalıklardan koruyacaktır.

DİŞ ÇEKİMİ
Diş köklerinde meydan gelen çürümeler, diş kırıkları sonucunda oluşan fistüller diş çekilmesini gerektiren hastalıklardır. Petinizin kendi dişini korumak, iyi bir çiğneme ve sindirim açısından önemlidir. Fakat artık dişin vücut içerisinde kalması tehlike arz ediyorsa ve fonksiyonunu yerine getiremiyorsa o dişi veya dişleri çekmek en akıllıca iştir. Diş çekildikten sonra hafif bir kanama olabilir. Bu kanama 5-10 dakika içerisinde geçecektir. Çekim boşluğunun dolumu köpeklerde insanlara göre daha hızlı gelişmektedir. Süt dişlerinin çekilmesi sonucunda onun yerine kalıcı diş zamanı gelince çıkacaktır.

GÖZ CERRAHİSİ

KATARAKT
Lensin yoğunluk kazanarak saydamlığını tam ya da sınırlı olarak kaybetmesidir. Katarakt oluşması; diyabete bağlı olarak gelişebilir. Özellikle köpekler için çok zararlı olan şekerli gıdaların sahipleri tarafından verilmesi zamanla diyabete ve bu da katarakt gelişmesine sebep olabilir. Şeffaflığını kaybeden lens gözün yeterli ışığı almasını engelleyerek tam ve sağlıklı bir görmenin oluşmasını engeller. Bu amaçla polikliniğimizde FAKOEMÜLSİFİKASYON yöntemiyle katarakt ameliyatı yapılıyor. Bu ameliyat lens üzerinde oluşan tabakanın ultrasonik dalgalarla parçalanarak dışarı alınmaktadır.

ENTROPİON
Göz kapaklarının içeriye doğru kıvrılarak göz yuvarlağına dokunması sonucunda gözde sürekli bir gözyaşı akıntısı ile karakterizedir. Zamanla gözün ön kamarasına dokunduğu için burada patolojik oluşumlara sebep olurlar. Tedavisi operasyondur. Bol olan deri kısmı alınarak içeri kıvrılan kısmın dışarı doğru ve normal pozisyonunu alması sağlanır.

BULBUS OKULİ EKSTİRPASYONU
Bulbus oculi'nin (göz yuvarlağının) içerisinde oluşan tümörler ile göz yuvarlağının tamamını kaplayan viral veya bakteriyel hastalıklar sonucunda gözün görme işlevini yerine getiremeyecek olması durumunda göz yuvarlaklarından birisi ya da ikisinin operasyonla çıkarılması işlemidir.

HARDER BEZİ HYPERPLAZİSİ OPERASYONU
Gözün alt tarafında mercimek büyüklüğünden fındık büyüklüğüne kadar olan ve dışarıdan bakınca gözle görülebilen bu oluşumların operasyonla alınması gerekmektedir.

KULAK CERRAHİSİ

Kulak içerisindeki polipler ve tümoral oluşumlar, kulak kanalının ablasyonu, kulak kepçesinde oluşan hematomlar polikliniğimizde operasyonla sağıtılmaktadır.

SERVİSLERİMİZ

Tanı Servislerimiz

Tanı Servislerimiz

Radyoloji, Ultrasound, Dijital EGK, Laboratuvar Testleri
Medikal Servislerimiz

Medikal Servislerimiz

Aşılama ve Koruyucu Hekimlik, Kan Transfüzyonu, Geriatrik Bakım, Mikroçip Uygulama, Yurtdışına Pet Nakli
CERRAHİ SERVİSLERİMİZ

CERRAHİ SERVİSLERİMİZ

Ortopedik Cerrahi, Yumuşak Doku Cerrahisi, Dış Cerrahisi, Göz Cerrahisi, Kulak Cerrahisi
ACİL SERVİS

ACİL SERVİS

Zehirlenmeler, Trafik Kazaları, Düşmeleri, Kavga Sonucu Yaralanmalar